Wybielanie Zębów

Białe i zadbane zęby są oznaką zdrowia. Piękny uśmiech odmładza i rozpromienia twarz, czyniąc wizerunek człowieka bardziej przyjaznym dla innych. Lepszy wygląd to lepsze samopoczucie. Współczesne metody stomatologiczne pozwalają na wybielenie zębów już podczas jednej wizyty.

W gabinecie MedDental w Białymstoku oferujemy wybielanie zębów przy użyciu lampy Beyond. Stomatolog nakłada na zęby Pacjenta żel o wysokim stężeniu, który uaktywnia się pod wpływem energii z lampy Beyond. Cała wizyta trwa około 1,5 godziny (pojedyncze naświetlanie około 20 minut). Metoda pozwala na uzyskanie spektakularnego efektu zębów jaśniejszych nawet o 10 odcieni w skali Vita. Wybielanie zębów Beyond pozwala wyeliminować nawet najtrudniejsze przebarwienia, a efekt utrzymuje się przez około 2-3 lata.

Zalecenia po zabiegu

Po wybieleniu zębów metodą Beyond przez co najmniej 72 godziny Pacjenta obowiązuje tzw. „biała dieta”. Należy unikać wszystkiego, co mogłoby zabarwić zęby, tj. kawy, herbaty, czerwonego wina, coli, soków owocowych, buraczków itp. Idealnym okresem na „białą dietę”, który zalecają stomatolodzy jest siedem dni. Osobom palącym papierosy zaleca się rezygnację z używki przez co najmniej dwie doby, ponieważ w tym czasie szkliwo zębów jest najbardziej narażone na ponowne wchłonięcie barwników. Pacjent może też odczuwać chwilową nadwrażliwość zębów, dlatego dobrze jest unikać spożywania gorących i zimnych napojów i posiłków.

Drugą metodą oferowaną przez nasz Białostocki gabinet jest wybielanie zębów nakładkowe. Indywidualnie dla Pacjenta wykonuje się dopasowaną szynę (nakładkę), na którą aplikuje się żel wybielający. Szynę nakłada się na noc przez określony w kuracji czas. To sposób bezpieczny, wygodny i skuteczny, choć wymagający samodyscypliny i dłuższego czasu niż jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym. Poprawę koloru zębów w metodzie nakładkowej zauważa 95% Pacjentów.

Którą metodę wybrać?

Wybielanie zębów z wykorzystaniem lampy Beyond skutkuje wrażliwością pozabiegową i nieznacznym ryzykiem powikłań. Sam zabieg jest jednak zupełnie bezbolesny i bezpieczny. Pozwala na uzyskanie wyraźnego efektu w krótkim czasie, już po 1,5 godziny. Metoda nakładkowa jest tańsza, ale wymaga zaangażowania Pacjenta i systematyczności w stosowaniu. Przynosi zadowalające rezultaty u zdecydowanej większości użytkowników. Nasi pracownicy w Białymstoku pomogą Państwu wybrać odpowiednią metodę.

Kto może poddać się zabiegowi wybielania zębów?

Na zabieg wybielania zębów zapraszamy każdego Pacjenta niezadowolonego ze swojego koloru zębów. Zmiana barwy zębów to naturalny proces, który dotyczy każdego wraz z wiekiem. Przebarwieniom sprzyjają dodatkowo papierosy, kawa, herbata, czerwone wino. Metoda wybielania lampą Beyond jest w 100% skuteczna u Pacjentów z przebarwieniami pochodzenia zewnętrznego. Trudno zagwarantować efekty u osób, których uzębienie zmieniło barwę np. wskutek działania podawanych w dzieciństwie antybiotyków.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z zabiegu rozjaśniania uśmiechu. Zabieg niewskazany jest dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, osób uczulonych na składnik preparatu, np. nadtlenek wodoru, osoby chorujące na epilepsję lub chorobę Parkinsona, młodzież do 16. roku życia (z uwagi na niezakończony rozwój uzębienia), Pacjenci cierpiący na nadwrażliwość zębów (po wybielaniu objawy mogą się nasilić). Przeciwwskazaniem względnym mogą być plomby, szczególnie te na zębach przednich. Wypełnienia nie rozjaśnią się wskutek działania preparatu, dlatego po wybieleniu należy je wymienić. Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby z problemem odsłoniętych szyjek zębowych.

Wybielanie zębów niewskazane dla:

  • kobiet ciężarnych i karmiących,
  • chorych na epilepsję i Parkinsona,
  • młodzieży do 16. roku życia,
  • osób z nadwrażliwością zębów,
  • osób z odsłoniętymi szyjkami zębowymi.

Współczesny świat, kreując idealne postacie narzuca określone postępowania i zwyczaje, należy do nich moda na wybielanie zębów. Zabieg ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem w każdym przedziale wiekowym. Przed podjęciem decyzji o wybielaniu zębów warto pamiętać, iż nie powinny wykonywać tego zabiegu kobiety w ciąży jak i osoby cierpiące na próchnice i choroby dziąseł. Wybielania zębów nie stosuje się, także w przypadku dzieci.

Wybielanie zębów w domu

Gdy decydujemy się na wybielanie zębów cena odgrywa dużą rolę. Istnieje wiele możliwości wybielania zębów, od domowych sposobów do profesjonalnych zabiegów laserowych, wykonywanych pod bacznym okiem stomatologa. Koszt wybielania zębów waha się od kilkunastu do 2000 złotych. Do domowych sposobów wybielania zębów należy nakładanie soli kuchennej, sody czy soku z cytryny. Skuteczność oczywiście pozostawia wiele do życzenia. Warto, więc zastosować bardziej skomplikowane metody wybielające. Kolejne preparaty do wybielania to paski wybielające.

Wiele firm słynących z produkcji środków ochrony zębów, produkuje tego typu paski do wybielania zębów, które składają się ze specjalnego zestawu. Są one dostępne w drogeriach wraz z pastami i żelami do wybielania zębów, które także w swoim składzie coraz częściej oferują substancje wybielające. Koszt tych produktów to dolna półka oferowanych substancji wybielających a więc przedział kilkunastu do 100 złotych. Zdaniem większości stomatologów produkty, które można nabyć w drogeriach nie mają pewnego pochodzenia i składu. Mogą powodować nadwrażliwość zębów, co uniemożliwi przez dłuższy czas zastosowanie profesjonalnych zabiegów wybielających. Regularne stosowanie tych produktów przynosi efekty, oczywiście nie tak zaskakujące jak w przypadku specjalistycznych zabiegów, lecz są one nie trwałe.

Ile kosztuje wybielanie zębów

Ostatnią metodą wybielania zębów są profesjonalne zabiegi, prowadzone pod kontrolą lekarza stomatologa np. laserowe wybielanie zębów. Najprostsze z nich to aparaty nakładowe. Ten sposób wybielania zębów polega na wykonaniu elastycznego odcisku szczęki pacjenta, który wypełnia do żelem i stosuje na noc. Sposób ten wymaga cierpliwości a znaczące efekty pojawią się po paru dniach. Kuracje zazwyczaj stosuje się dwa tygodnie a efekty pozostają na dłuższy okres czasu. Koszt odcisku szczęki oraz żelu wynosi około 500 złotych. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to koszt 1000 złotych.

Najczęściej spotykanym zabiegiem jest metoda polegająca na nałożeniu odpowiedniego żelu zawierającego nadtlenek wodoru. Substancja ta znana jest przez nas jako woda utleniona o stężeniu 3%. W tym przypadku stężenie roztworu jest znacznie wyższe. Reakcje przyspiesza światło lampy co skraca czas zabiegu do około godziny. Ostatnim znanym sposobem jest działanie laserem w celu wybielenia zębów, koszt tego zabiegu waha się od 1500 do 2000 złotych. Inne popularny zabieg to wybielanie zębów lampą beyond. Jest to prawie to samo co laserowe wybielanie zębów. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z żelem, który reaguje na światło UV i wchodzi w rekację ze szkliwem. Metoda ta nie jest polecana osobom z nadwrażliwością szyjek zębowych ponieważ może być dla nich dość bolesna.

Wybielanie zębów cena

Gdy już wiemy ile kosztuje wybielanie zębów i wybierzemy dogodną opcje dla siebie, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku zasad aby efekt utrzymał się jak najdłużej. Po wykonaniu zabiegu wybielenia zębów należy pamiętać, iż przez dwie godziny nie należy jeść ani pić nic poza wodą mineralną. Przez najbliższą dobę po zabiegu należy unikać spożywania produktów gorących jak i zimnych. Aby utrzymać jak najdłuższy efekt wybielenia lekarz zaleca stosowanie białej diety a więc wyeliminowanie wszystkich produktów barwiących takich jak buraki, kawa czy czerwone wino. Reasumując, piękne białe i proste zęby to niewątpliwie nasza wizytówka, szczególnie jeśli pracujemy z ludźmi. Dlatego dla osób zamożnych decydujących się na wybielanie zębów cena nie odgrywa większej roli. Nierzadko również takie osoby decudują się na wstawienie licówek lub na implanty zębowe.