Usunięcie Zęba

Ekstrakcja, określana potocznie usunięciem zęba to w stomatologii zabieg zawsze wynikający z określonej konieczności. Najczęściej stomatolog usuwa ząb z powodu wysoce zaawansowanej próchnicy.

Gdy stadium próchnicy jest tak zaawansowane, że podjęcie leczenia mogłoby wiązać się z powikłaniami ogólnoustrojowymi, na ogół zapada decyzja o ekstrakcji. Usunięcie zęba należy do najpowszechniejszych i na ogół nieskomplikowanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Warto pamiętać o tym, aby lukę w uzębieniu wypełnić odpowiednim uzupełnieniem protetycznym ( oferowanym m.in. w naszym Białostockim gabinecie ).

Pacjenci po przebytej ekstrakcji powinni odpowiednio dbać o wygojenie rany. Oto, o czym powinni pamiętać:

 • Opatrunek należy zaciskać w miejscu ekstrakcji jeszcze przez około 30 minut po zabiegu.
 • Należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez dwie godziny po usunięciu zęba, a do końca dnia należy stosować tzw. miękką dietę.
 • W przypadku odczuwania bólu po ustąpieniu znieczulenia można zastosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Nie zaleca się zażywania aspiryny, która rozrzedza krew.
 • Szczotkowania zębów i płukania jamy ustnej dokonać można dopiero po upływie co najmniej 12 godzin od zabiegu. Szczotkować należy bardzo delikatnie, aby zapobiec wypłukaniu skrzepu krwi z miejsca rany, ponieważ może to spowodować dotkliwy ból (tzw. suchy zębodół).

SZYCIE

Chirurgia stomatologiczna w Białymstoku oferuje metody ułatwiające gojenie się ran po usuniętych zębach. Zazwyczaj konieczne jest założenie szwów po ekstrakcji. Po zbliżeniu szwami brzegów rany skrzep chroniony jest przed wypłukaniem, a rana przed ewentualną infekcją. Po blisko tygodniu od usunięcia zęba należy zgłosić się do dentysty w celu usunięcia szwów.

O ranę w jamie ustnej należy dbać z większą uwagą, aniżeli o jakąkolwiek inną ranę na ciele. Powstały w ranie skrzep jest naturalnym opatrunkiem, dlatego bardzo ważne jest, aby nie doprowadzić do jego wypłukania. Odpadnięcie skrzepu odsłania kość, co powoduje silny ból i zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Rany nie przemywa się, ani nie płucze przez co najmniej 12 do 24 godzin po zabiegu ekstrakcji. Najlepiej też powstrzymać się od mycia zębów przez 24 godziny po zabiegu, a podczas pierwszych szczotkowań omijać okolice rany. Przez kilka dni dobrze jest unikać gorących napojów i posiłków. Nie należy gryźć stroną wyrwanego zęba. Dwa do trzech dni po ekstrakcji dobrze jest powstrzymać się od palenia tytoniu. Na obrzęk policzka można stosować zimny okład. Pełne wygojenie zębodołu może potrwać ok. 2-3 tygodnie. W przypadku wystąpienia tzw. suchego zębodołu należy zgłosić się do dentysty.

HEMISEKCJA

Białostocki chirurg stomatolog odseparuje i usunie część korony oraz korzenia zęba zajętych przez poważny stan zapalny. Celem zabiegu jest zachowanie zdrowej części zęba lub nawet samego korzenia, które posłużą później do odbudowy protetycznej. Wśród wskazań do hemisekcji znajdują się także niektóre choroby przyzębia prowadzące do uszkodzenia jednego z korzeni zębów wielokorzeniowych. Ze zmianami okołowierzchołkowymi w obrębie pojedynczego korzenia mamy do czynienia m.in. w sytuacji zaawansowanej i głębokiej próchnicy, złamania zęba bądź nieprawidłowego leczenia.

Chirurgia stomatologiczna jako wskazania do hemisekcji opisuje również:

 • zmiany zapalne wokół wierzchołka korzenia,
 • ubytek kości, załamanie pionowe korony lub korzenia,
 • bezskutecznie przeprowadzone leczenie endodontyczne,
 • inne formy chorobowe.

Przeciwwskazania do wykonania hemisekcji:

 • choroby przyzębia np. paradontoza,
 • brak możliwości odbudowy protetycznej danego zęba,
 • nieprawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne w obydwu korzeniach zęba.

ZAOPATRZENIE „SUCHEGO” ZĘBODOŁU

Wypłukanie lub wypadnięcie naturalnego skrzepu powstałego po ekstrakcji zęba wywołuje silny ból. Odsłonięta kość jest też objęta ryzykiem infekcji, dlatego w takiej sytuacji trzeba udać się do dentysty. Chirurg stomatolog ponownie rozkrwawia ranę, aby utworzył się nowy skrzep.

RESEKCJA WIERZCHOŁKA KORZENIA

Resekcja to inaczej odcięcie wierzchołka korzenia zębowego, w którym wystąpił zaawansowany stan zapalny. Świadczony przez nas zabieg w Białymstoku ma na celu ochronę reszty zdrowego korzenia przed zainfekowaniem. W wielu przypadkach resekcja wierzchołka korzenia jest zabiegiem zapobiegającym ekstrakcji zęba.

Kiedy chirurg stomatolog zaleca resekcję wierzchołka korzenia?

 • Zabieg jest zalecany, jeżeli zaplanowane leczenie może nie zniwelować zmian zapalnych w obrębie korzenia zęba.
 • Gdy prawidłowe przeleczenie kanałowe zęba nie jest możliwe, np. wskutek nieprawidłowej budowy anatomicznej kanału, tzw. zarośnięcia kanału.
 • Gdy zachodzi konieczność ponownego leczenia kanałowego, a kanał wypełniony jest twardym materiałem, co utrudnia leczenie.
 • W sytuacji, w której podczas wykonywania zabiegu dojdzie do złamania narzędzia w kanale zęba.
 • Gdy dojdzie do nadmiernego przepchnięcia materiału wypełniającego poza wierzchołek zęba, co może powodować silne dolegliwości bólowe.

PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA WARGI, JĘZYKA

W białostockiej chirurgii stomatologicznej podcięcia wędzidełka wargi lub języka dokonuje się w przypadku nieprawidłowego rozrostu błony śluzowej łączącej wargę, język lub policzek z kością. Do najczęściej występujących wad zalicza się:

 • nadmierny rozrost wędzidełka rozpoznawalny po nieprawidłowym ustawieniu zębów przednich i diastemy (przerwy między zębami),
 • niedorozwój wędzidełka, który utrudnia prawidłową wymowę (zbyt krótkie wędzidełko może odpowiadać za seplenienie).

Zabieg wykonuje się u niemowląt i dzieci, rzadziej u osób dorosłych. Znieczulenie sprawia, że to zabieg całkowicie bezbolesny.

W celu umówienia zabiegu z dziedziny chirurgii stomatologicznej zapraszamy do kontaktu z naszymi gabinetami w Białymstoku.