Rentgen Zębów

Oferowane w naszym Białostockim gabinecie prześwietlenie zęba to powszechnie stosowana w gabinetach stomatologicznych metoda obrazowania pomocna w diagnostyce i leczeniu chorób uzębienia. Rentgen zębów wykonuje się w celach:

  • diagnostycznych – gdy trzeba ustalić przyczyny dolegliwości, tj. ból zęba lub przebarwienie korony,
  • kontrolnych – gdy trzeba ocenić przebieg i skuteczność zabiegu, np. w leczeniu kanałowym,
  • śród-zabiegowych – np. w leczeniu kanałowym lub przed usunięciem zęba,
  • protetycznych – ułatwia dopasowanie odpowiednich rozwiązań protetycznych.

Nasz gabinety w Białymstoku wyposażony jest w sprzęt radiologiczny spełniający polskie i europejskie standardy w zakresie bezpiecznej dawki promieniowania. Pamiętajmy, że jednym z najważniejszy przeciwwskazań do wykonania rentgenu zębów jest ciąża. W wyjątkowych sytuacjach, gdy wykonanie prześwietlenia nie może czekać do momentu rozwiązania ciąży, stosuje się specjalistyczne zabezpieczenia płodu zmniejszające szkodliwe oddziaływanie promieniowania.

W gabinecie MedDental wykonujemy następujące zdjęcia RTG zębów:

Punktowe

Obejmują swoim zasięgiem jeden lub dwa zęby (maksymalnie cztery). Odznaczają się dużą dokładnością, dlatego stosowane są zazwyczaj w leczeniu kanałowym (endodoncji). Wskazują również na stopień zaawansowania próchnicy, obrazują stany zapalne i uwidaczniają postęp leczenia endodontycznego. Rentgen zębów punktowy pozwala ponadto na ocenę wypełnień oraz implantów. Wykonuje się go, aby poznać przyczynę dotkliwego bólu zęba.

Pantomograficzne

Jest to zdjęcie poglądowe na którym widoczne są wszystkie zęby. Zdjęcie to inaczej nazywane bywa panoramicznym. Wykonuje się je w celu sprawdzenia ogólnego stanu wszystkich zębów. To niezbędne badanie dla osób planujących chirurgiczne usunięcie zęba bądź leczenie ortodontyczne. Rentgen pantomograficzny uwidacznia m.in. rozmieszczenie korzeni, położenie zębów zatrzymanych itp. Na jego podstawie można też określić, jakiemu leczeniu podlegały w przeszłości poszczególne zęby. Zdjęcie umożliwia sporządzenie dokładnego planu leczenia.

Cefalometryczne

Mniej popularne niż zdjęcie pantomograficzne. Wykonywane przede wszystkim przez podjęciem leczenia ortodontycznego. Ten rodzaj rentgenu zębów odzwierciedla boczny wygląd zębów i czaszki. Ma za zadanie zobrazować kości, tkanki miękkie czaszki, zatoki przynosowe. To najpełniejszy widok do dokładnej oceny wady zgryzu. Wykonuje się je również w leczeniu protetycznym i chirurgii stomatologicznej. Prześwietlenia zębów są badaniami bezbolesnymi i krótkotrwałymi. Wynik dostępny jest już po kilku minutach od wykonania zdjęcia.

Nasi specjaliści w Białymstoku wybiorą odpowiedni dla Państwa rodzaj badania.