Ortodoncja

Jednym z najprężniej rozwijających się działów stomatologii jest ortodoncja. Zadaniem tej dziedziny jest niwelowanie wad zgryzu ze względów zdrowotnych i estetycznych. Głównym narzędziem wykorzystywanym w walce o piękny uśmiech jest aparat ortodontyczny. Białostocki lekarz ortodonta zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem wad w obrębie zębów i całego zgryzu. W procesie leczenia podejmuje się on m.in. oceny rozwoju i wzrostu zębów, szczęk, kości twarzy i głowy. To pozwala mu opracować najskuteczniejszy plan leczenia indywidualny dla danego Pacjenta.

Nie zapominajmy o tym, że ortodonta przywraca nie tylko piękny uśmiech, ale także poprawia zdrowie Pacjenta poprzez poprawę funkcji żucia, skuteczne zapobieganie rozwojowi próchnicy czy chorób przyzębia i stawów skroniowożuchwowych. Krzywe i nieprawidłowo osadzone zęby nierównomiernie się zużywają i stwarzają miejsca bardziej podatne na stany zapalne czy ataki próchnicy. Olbrzymim atutem współczesnej ortodoncji ( dostępnej również w naszym gabinecie w Białystoku) są dyskretne, nierzucające się w oczy aparaty oraz możliwość leczenia osób praktycznie w każdym wieku.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

 1. Aparaty stałe. Są to aparaty trwale mocowane na powierzchni zębów przy użyciu specjalnego kleju. Pozwalają zredukować nawet głębokie i skomplikowane wady zgryzu. Na aparat stały składają się:
  • zamki – metalowe lub kosmetyczne (np. białe lub kryształowe),
  • ligatury – elastyczne elementy wymieniane przy każdej wizycie, mogą mieć różnorodne kolory,
  • łuk – drut łączący zamki, wymieniany kilkukrotnie w trakcie leczenia. W ofercie ortodonty gabinetu Med Dental w Białystoku dostępne są aparaty stałe z zamkami metalowymi, porcelanowymi i kryształowymi.
 2. Aparaty ruchome. Mają postać nakładanych wkładek i stosuje się je głównie u dzieci z niewielkimi wadami zgryzu. Nie są mocowane na stałe, można swobodnie wyjmować je np. na czas posiłku. Z reguły kuracja takim aparatem obejmuje noszenie go w ciągu kilku godzin dziennie i na noc, łącznie przez kilkanaście godzin na dobę. Ten model aparatu składa się z akrylowej płytki i drutów. Mają różnorodne kształty. Każdy taki aparat jest wykonywany indywidualnie do potrzeb Pacjenta.
 3. Aparaty retencyjne. Służą do utrwalenia efektów osiągniętych w trakcie leczenia ortodontycznego aparatem stałym. Aparaty retencyjne, zwane też retainerami, umożliwiają zębom i dziąsłom przystosowanie się do nowego ustawienia już po zdjęciu aparatu stałego. Bardzo ważne jest noszenie retainera, aby nie dopuścić do powrotu nieprawidłowego zgryzu. Aparaty retencyjne dostępne są w postaci ruchomej (zakładane zazwyczaj na noc) lub stałej (mają postać cienkiego drucika, mogą też być mocowane od językowej strony zębów, są niemal niewidoczne). Dobór aparatu zależy zatem od stanu uzębienia. Przed przystąpieniem do leczenia zapraszamy na konsultację do naszego gabinetu w Białystoku.

Wskazania do leczenia u ortodonty

Oczywiście im wcześniej udamy się do specjalisty, tym mnie inwazyjne i krótsze będzie leczenie. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę na symptomy mogące zwiększać ryzyko rozwoju wad zgryzu u dzieci. Wskazaniem do wizyty kontrolnej u ortodonty mogą być szkodliwe nawyki u dzieci, takie jak np. ssanie smoczka, ogryzanie paznokci, przygryzanie długopisu w czasie nauki itp.

 • nieestetyczny wygląd powodowany nieprawidłowym rozmieszczeniem zębów,
 • zęby ściśnięte, cofnięte, nachodzące na siebie,
 • liczne szpary między zębami,
 • stłoczenie zębów,
 • zgrzytanie zębami,
 • odsłonięcie szyjek zębowych,
 • asymetria w rysach twarzy.

Oczywiście im wcześniej udamy się do specjalisty, tym mnie inwazyjne i krótsze będzie leczenie. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę na symptomy mogące zwiększać ryzyko rozwoju wad zgryzu u dzieci. Wskazaniem do wizyty kontrolnej u ortodonty mogą być szkodliwe nawyki u dzieci, takie jak np. ssanie smoczka, ogryzanie paznokci, przygryzanie długopisu w czasie nauki itp.

Warto skontrolować zgryz u dziecka, które ma wadę wymowy, oddycha przez usta lub wykazuje dysfunkcje w budowie języka. Nie należy lekceważyć także takich wskazań, jak przedwczesna utrata zębów mlecznych (próchnica), nadmiernie wysunięty lub cofnięty podbródek, stłoczenia i szpary na etapie wyrastania zębów stałych. Korzystając z oferty naszego gabinetu w Białystoku mogą Państwo podjąć się leczenia uzębienia swoich pociech.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Konsultacja

To pierwszy etap leczenia ortodontycznego. Podczas wizyty lekarz ortodonta ocenia wadę zgryzu i omawia najlepszą dostępną metodę korekcji. Wykonuje się panoramiczny rentgen zębów, który pozwala ocenić, czy konieczne są ekstrakcje bądź czy Pacjent posiada zęby niewyrznięte (zatrzymane). Gdy Pacjent podejmie decyzję o leczeniu, pobiera się specjalne wyciski pod modele diagnostyczne. Można też wyznaczyć termin założenia aparatu ortodontycznego. Przedtem wszystkie zęby muszą zostać wyleczone.

Założenie aparatu

Wizyta, podczas której następuje założenie aparatu ortodontycznego trwa od 1 do 1,5 godziny. To jednak dopiero początek leczenia, które może zająć od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Aparat oddziałuje na zęby z określoną siłą, przynosząc rezultaty w postaci przemieszczania zębów. Pierwsze dni i tygodnie z aparatem mogą przynosić dyskomfort. Pacjent musi przywyknąć do nowego stylu higieny i odżywiania, często też odczuwa ból związany z oddziaływaniem aparatu. Dolegliwości mijają, gdy zęby przyzwyczają się.

Wizyty kontrolne

Proces przemieszczania zębów do pożądanego położenia jest etapowy, dlatego aparat wymaga regularnej aktywacji, a więc zmiany siły oddziaływania na uzębienie. Dlatego w czasie leczenia ortodontycznego Pacjent co 4-7 tygodni odwiedza ortodontę w celu aktywacji aparatu (zmiany nacisku łuków) i weryfikacji postępów w leczeniu. W przypadku aparatu samoligaturującego odstęp między wizytami wynosi 6-8 tygodni. Średni czas leczenia aparatem stałym wynosi 1,5 roku. Niemniej wiele zależy od indywidualnych cech Pacjenta i stopnia wady zgryzu. Kuracja może potrwać nawet do 3 lat.

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Podstawowym kryterium decydującym o długości leczenia ortodontycznego jest stopień skomplikowania wady zgryzu. W większości przypadków pożądany efekt uzyskujemy już po 1-2 latach noszenia aparatu. Skomplikowane wady wymagają nawet 2-3 letniej kuracji. Oczywiście okres leczenia to nie tylko noszenie aparatu stałego, ale również retencja, czyli kuracja aparatem utrzymującym uzyskane efekty. Czas bądź ilość godzin noszenia aparatu retencyjnego są stopniowo zmniejszane. Okres retencji wynosi na ogół tyle, co czas prostowania zgryzu.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z przedstawionego rodzaju leczenia w naszym gabinecie na terenie Białegostoku. Nasi specjaliści ustalą odpowiedni program działań.