Leczenie Kanałowe

Na czym polega leczenie kanałowe?

Wskazaniem do podjęcia leczenia kanałowego jest rozległe uszkodzenie zęba przez próchnicę, gdy samo wypełnienie nie wystarczy, by zahamować chorobę. Bakterie próchnicowe przenikają do wnętrza zęba, tj. miazgi, czego konsekwencją jest przewlekły stan zapalny i nieodwracalne zmiany w obrębie zęba.

W niniejszym leczeniu dentysta otwiera koronę zęba i usuwa zainfekowane tkanki (nerw i naczynia krwionośne) z kanałów korzeniowych, a następnie poddaje je opracowaniu poprzez ich ukształtowanie i rozszerzenie za pomocą narzędzi ręcznych oraz mechanicznych. System kanałowy wymaga odkażenia środkami płuczącymi o działaniu przeciwbakteryjnym. Kolejnym krokiem jest wypełnienie kanałów gutaperką (naturalna substancja pochodzenia roślinnego nieco twardsza od kauczuku). Koronę zęba zamyka się i odbudowuje wypełnieniem.

Leczenie przeprowadza się najczęściej na kilku wizytach, zawsze pod kontrolą radiologiczną (prześwietlenie pozwala m.in. ocenić prawidłowe wypełnienie kanałów). Metoda służy zachowaniu zęba przez ekstrakcją nawet na wiele lat.

Na oferowane przez nas w Białymstoku leczenie składa się kilka kluczowych etapów:

Etap 1. Opracowanie kanałów zęba

To kluczowy moment leczenia. Stomatolog musi usunąć zainfekowaną stanem zapalnym miazgę zęba, a więc tkankę zawierającą naczynia krwionośne i nerwy. Właśnie z powodu silnego unerwienia miazgi rozwój bakterii w jej obrębie powoduje tak silny, charakterystyczny, rwący ból. Po usunięciu miazgi z zęba kanały są płukane specjalnym środkiem bakteriobójczym.

Etap 2. Wypełnienie kanałów ciepłą gutaperką

Gdy kanały są już puste, bakterie wyeliminowane, a stan zapalny zaleczony, można przystąpić do szczelnego wypełnienia systemu kanałowego zęba. Wykorzystuje się do tego celu materiał pochodzenia naturalnego zwany gutaperką. Stomatolodzy stosują gutaperkę w dwóch postaciach: półpłynnej (uzyskiwanej w procesie podgrzania) lub stałej w postaci ćwieków. Najważniejsze podczas tego etapu jest szczelne wypełnienie kanałów na całej ich długości. Niedokładne wypełnienie może powodować nawrót stanu zapalnego i dolegliwości. Dlatego, aby ocenić przebieg leczenia, stomatolog za każdym razem po wypełnieniu kanałów zleca wykonanie kontrolnego zdjęcia RTG.

Etap 3. Odbudowa zęba w leczeniu kanałowym

Tutaj wiele zależy od tego, w jakim stopniu ząb ucierpiał podczas leczenia kanałowego. Jeżeli ząb został zniszczony w niewielkim stopniu, dentysta zastosuje wypełnienie materiałem kompozytowym. Znaczne zniszczenie zęba, a co za tym idzie jego osłabienie, wymaga odbudowy z włókna szklanego lub założenia korony protetycznej.

Skuteczne leczenie oferowane w naszym gabinecie na terenie Białegostoku to szansa na uratowanie zęba przed ekstrakcją. Warto znać pierwsze objawy, które powinny skłonić pacjentów do niezwłocznego zgłoszenia się do dentysty i poddania zabiegowi endodontycznemu.

Należą do nich:

  • zmiana koloru zęba (ściemnienie),
  • nagła nadwrażliwość na zmianę temperatury lub dotyk,
  • nagły, rwący i pulsujący ból ze skłonnością do nasilania się w nocy,
  • złamanie lub pęknięcie zęba,
  • stwierdzenie obecności pęcherzyka ropnego na dziąśle tuż obok zęba.

To czy świadczone w naszym białostockim gabinecie leczenie zajmie jedną czy kilka wizyt, zależy od stopnia zniszczenia zęba i zaawansowania procesu próchnicowego. Ząb kwalifikujący się do endodoncji jest już zębem martwym. Kiedyś zabieg ten uchodził za bardzo bolesny. Dziś przeprowadza się go zawsze w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia pacjentowi wysoki komfort.

Ponowne leczenie kanałowe

Omawiane leczenie wymaga powtórzenia, gdy poprzedni zabieg został przeprowadzony w sposób nieprawidłowy i stwierdzono nawrót zmian w obrębie zęba. Wtórne leczenie odbywa się według dokładnie takich samych etapów co wyżej wymienione. Oczywiście w przypadku zabiegu wtórnego z zęba nie usuwa się już miazgi, lecz materiał, którym wypełniono system zęba. Następnie kanały zostają na nowo szczelnie wypełnione, a ząb odbudowany.

Oferowane przez nas leczenie kanałowe w Białymstoku wymaga doświadczenia i umiejętności od stomatologa. Zabieg wymaga wyjątkowej precyzji. Pomocne okazują się nowoczesne przyrządy stomatologiczne, takie jak endometry czy mikroskopy. Zabieg jest dość skomplikowany, a dodatkowe komplikacje wywołać mogą wąskie lub zakrzywione kanały, złamanie narzędzia endodontycznego w kanale korzeniowym (można je usunąć), wystąpienie dodatkowych kanałów trudnych do zlokalizowania, perforacje dna komory.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Najważniejszym wskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego jest nieodwracalne zapalenie miazgi (nerwu i naczyń krwionośnych w środku zęba). Przyczyną wystąpienia zapalenia jest na ogół nieleczona bądź nieprawidłowo leczona próchnica, która zakaziła tkanki w obrębie miazgi. Najbardziej charakterystycznym objawem dla większości przypadków jest nagły i nasilający się rwący ból zęba. Ból opisywany niekiedy jako pulsujący ma postać narastającą przy nacisku, kontakcie z zimnem lub ciepłem, u niektórych osób nasila się też nocą.

Szybka interwencja dentystyczna pomaga pozbyć się dolegliwości bólowych. Leczenie kanałowe jest konieczne również we wszystkich przypadkach obumarcia miazgi, co może być konsekwencją urazu zęba, niekoniecznie zaś próchnicy. Endodoncja stanowi alternatywę dla usunięcia zęba także w przypadkach zgorzeli miazgi zębowej, rozwoju bakterii beztlenowych i zaawansowanych stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych. Endodoncja jest jedną z usług gabinetów Dental Services w Białystoku.